West Ham face trip to Andorra

Date published: Monday 24th August 2015 1:07

West Ham face trip to Andorra

The Hammers, now managed by Slaven Bilic, secured their place in the competition via last season’s UEFA Fair Play table.
FC Lusitans have only been in existence for 16 years and play at the 1,000-capacity Camp d’Esports d’Aixoval, which has a plastic pitch.
They are two-time league champions – in 2011/12 and 2012/13 – and finished runners-up last year. 
West Ham will be at home in the first leg on July 2 – the ties were switched after both Andorra sides were drawn at home first – with the second leg in Andorra on July 9, at a venue still to be confirmed.  
Should West Ham progress, they would come up against either Malta side Birkirkara or Ulisses Yerevan of Armenia.

St Johnstone will play Alashkert FC of Armenia, while Aberdeen take on Macedonian side FK Shkendija.
Alashkert are from Yerevan and were founded in 1990. Their ground has a capacity of 6,850.
Shkendija were formed in 1979 and won their only Macedonian title in 2011.
Both Scottish Premiership sides are scheduled to be at home in the second legs.
Scottish Cup winner Inverness Caledonian Thistle will enter the competition in the second qualifying round in which they will take on FC Astra of Romania on July 16 and 23.
Aberdeen will tackle Croatia’s HNK Rijeka in the second qualifying round if they progress, while Crvena Zvezda of Serbia and Kazakhstan side Kairat Almaty are potential opponents for St Johnstone. 
Elsewhere, Irish side Shamrock Rovers will play Luxembourg’s Progres Niedercorn in the first qualifying round, while Saint Patrick’s Athletic meet Skonto FC of Latvia.
Cork City will be up against KR Reykjavik of Iceland and University College Dublin face F91 Dudelange of Luxembourg.
Northern Ireland’s Linfield tackle NSI Runavik of the Faroe Islands and Glentoran face Slovak side MSK Zilina, while Glenavon play Shakhtyor Soligorsk of Belarus. 
Three Welsh sides were also in the draw with Airbus UK Broughton paired with Lokomotiva Zagreb and Bala Town with FC Differdange 03 of Luxembourg, while Newtown AFC were paired with Maltese side Valletta.
First qualifying round draw:
Vikingur v Rosenborg
SJK v FH Hafnarfjordur
NSI Runavik v Linfield
Brondby v Juvenes/Dogana
Skonto Riga v St. Patrick’s
FC Lahti v IF Elfsborg
FK Atlantas v Beroe
Debrecen v Sutjeska
Ordabasy v Beitar Jerusalem
Balzan Youths v Zeleznicar
Sillamae Kalev v Hajduk Split
FK Spartaks Jurmala v Buducnost Podgorica
Jelgava v Litex Lovetch
Lusitanos v West Ham
Saxan v Apollon Limassol
Shirak v Zrinjski Mostar
VPS Vaasa v AIK
Mladost Podgorica v Neftchi
Vikingur Reykjavik v Koper
Sheriff v Odd
FK Kukesi v Torpedo Zhodino
Alashkert FC v St. Jonstone
Newtown v Valletta
Dinamo Tbilisi v Gabala
Renova v Dacia
Olimpic Sarajevo v Spartak Trnava
Glenavon v Shakhtyor
FC 03 Differdange v Bala Town
Shkendija Tetovo v Aberdeen
Progres Niederkorn v Shamrock Rovers
UCD v F91 Dudelange
Crvena Zvezda v Kairat Almaty
Aktobe v Nomme Kalju
Domzale v Cukaricki Belgrade
Go Ahead Eagles v Ferencvaros
MTK Budapest v Vojvodina
Flora Tallinn v Rabotnicki Kometal
Dinamo Batumi v Omonia Nicosia
Trakai v HB Torshavn
Glentoran v MSK Zilina
UE Sant Julia v Randers
FC Kruoja v Jagiellonia Bialystok
Laci v Inter Baku
Partizani Tirana v Stromsgodset
CM Celje v Slask Wroclaw
La Fiorita v FC Vaduz
Birkirkara v Ulisses Yerevan
Airbus UK v Lokomotiva Zagreb
Botosani v Spartaki Tskhinvali
College Europa v Slovan Bratislava
Ties to be played July 2 and 9

More Related Articles

Comments